Anasayfa / Android / Telefonlarda ki RAM Karmaşası…

Telefonlarda ki RAM Karmaşası…

Akıllı telefon piyasasında telefon üreticileri işlemcilerinin çekirdek sayısı ve arttırdıkları RAM miktarlarıyla ön plana çıkmaya çalışıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Huawei yetkililerinden Lao Shi, Weibo üzerinden gerçekleştirdiği açıklama ile dikkatleri üzerine çekti. Shi’ye göre 4 GB RAM’den fazlası akıllı telefonlar için hiç de gerekli değil.

Çeşitli testlerle sadece 4 GB RAM’e sahip olan Huawei telefonların, 6 GB RAM’e sahip olanlara göre çok daha başarılı olduğu gözlemlenmiş. Shi önemli olanın işletim sistemi optimizasyonu olduğunu vurguluyor ve iOS’un çok fazla RAM ihtiyacı olmadan düzgün bir şekilde çalıştığını söylüyor.

6 GB hatta 8 GB RAM miktarlarının gerçek Teknolojiden dolayı değil, markalar arasındaki rekabetten dolayı olduğu yönünde. Ek olarak bunun gereksiz maliyet getirdiğine de dikkat çekiliyor.

Bu açıklamalar paralelinde düşünmemek elde değil. Bugün birçoğumuzun evinde kullandığı bilgisayarlar bile akıllı telefonlarımızın kullandığı RAM miktarlarıyla çalışıyorlar. Hatta çok daha düşük miktarlarda çalışan bilgisayarlarımız var.

Bilgisayarları bir kenara koyarsak. Birçoğumuz tarafından bilinen bir gerçek var İphone telefonlarının akıcı sistemi. Ancak baktığımızda şu anda en yüksek RAM’e sahip olan İphone 7 Plus 3GB RAM ile geliyor. Bu telefonun akıcı sistemini tartışmaya gerek olmadığını düşünürsek. RAM savaşı yapan markaların bu değerleri arttırmak yerine işletim sistemlerini düzenlemeleri gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Yazımızı bir yere bağlayacak olursak. Android, iOS yada başka bir işletim sistemi olsun. Telefon alırken RAM miktarının gözümüzü boyamasına izin vermemeli. Telefonun akıcı çalışmasını göz önünde bulundurmalıyız.

Hakkında Mehmet Ç. Gürcan

Bilişim meraklısı bir öğretmen.

İlginizi Çekebilir

android önbellek temizleme

Telefon Hafızası Nasıl Temizlenir? Android Önbellek Nasıl Silinir? Telefon Hafızası Arttırma. – sd Maid

Telefonlarınızın hafızası dolduğunda çoğunlukla aklımıza ilk gelen fotoğraf ve video silmek oluyor. Ancak bazı zamanlarda …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir