Anasayfa / Genel / BTK Başkanı : Whastapp Mesajlarınızı Okuyabiliyor!

BTK Başkanı : Whastapp Mesajlarınızı Okuyabiliyor!

Hemen hemen herkesin kullandığı mesajlaşma programı whatsapp bilindiği üzere kullanıcılara mesajlarının uçtan uca şifrelendiğini bildiriyor.

Bir başka deyişle mesajlarınızı siz ve sadece gönderdiğiniz kişi okuyabiliyor diyor.

Bu durumda aradaki iletişim araçlarında yani mesajlarımızın taşındığı sunucularda mesajlarımızın okunamaması gerekiyor. Çünkü whatsapp’ın dediğini göre mesajlarımız şifreleniyor.

Ancak BTK başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan’ın attığı tweete göre whatsapp aslında biz kullanıcıları kandırıyor. Aslında istediği zamanlarda mesajlarımızın şifresini açarak okuyabiliyor.

Başkanın söylediği bu durumun gerçek olduğunu söyleyebiliriz. Basit bir mantıkla düşündüğümüzde bu mesajları şifreleyen whatsapp elbette açmak içinde bir anahtar üretmiştir ve istediğinde kişisel mesajlara ulaşabilir.

Mesajlarımızı okuması ne işine yarar?

Bunu çözmemizde çok basit whasapp’ın mesajlarımız sayesinde ilgi alanlarımızı öğrenmesi ve bunun sayesinde de reklam ortaklarıyla bize uygun reklamlar sağlayarak kar elde etmesi çok kolay olacaktır.

Evet diyeceksiniz ki whasapp reklam göstermiyor. Doğru ancak ortakları Facebook, instagram gibi platformlar bize bolca reklam sunuyorlar.

Bir diğer konu ise herhangi bir suça karışılması durumunda devlet yetkilileri de whatsapp gibi şirketlerden bilgi talebinde bulunabilirler.

Hakkında Mehmet Ç. Gürcan

Bilişim meraklısı bir öğretmen.

İlginizi Çekebilir

Ücretsiz Navigasyon Uygulamaları (En İyi Navigasyon Hangisi?)

Sitemiz politikası gereği ücretiz uygulamalar bizim için her zaman ilk  sıradadır. 🙂 Google Play ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir