Anasayfa / Android / Android Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Android Batarya Kalibrasyonu Nedir?

Merhaba Değerli Ziyaretçilerim;

Bu yazımda sizlere birçok yerde bahsedilen batarya kalibrasyonunun ne işe yaradığını, nasıl yapıldığını ve hangi durumda ki cihazlar için tavsiye edilebileceğinden bahsedeceğim.

Akıllı telefonlarımızda kullandığımız bataryalar değişik özelliklerde bataryalardır. Ancak günümüzde birçok telefonda li-ion piller kullanılmaktadır. Bu piller özellikleri gereği hafıza hücreleri taşımazlar. Bu da günlük hayatta bataryaların nasıl şarj edildiğinin pek önemli olmadığı sonucunu çıkartır bize.

Şöyle açıklamak gerekirse eski nesil bataryalarda yarım şarj etmek yada şarja takıp çıkartmak bataryanın ömrünü kısaltırken, bu bataryalarda böyle bir sorunla karşılaşılmamaktadır. Elbette li-ion bataryalarda şarj ömürlerini tamamlayacak ve performansları günden güne düşecektir. Ancak işte kalbrasyon sorunsalımız burada başlıyor. Bu bataryaların ne kadar şarj olduğu yüzde olarak telefonumuzda gösterilirken Android sisteminden kaynaklanan yanlış ölçümler sonucunda şarjımız olduğundan daha çabuk biter hale gelebilmektedir.

Örneğin %30 a geldiğinde telefonumuz birden kapanmaya başlayabilir yada bazı şarj yüzdeleri çok hızlı düşerken bazıları daha uzun süre görünebilir.

İşte bu sorunları aşmak batarya yüzdemizin daha kararlı davranmasını sağlayabilmek için kalibrasyon yapmamız gerekecektir.

Özet olarak batarya kalibrasyonu bataryası aslında ömrünü tamamlamamış ancak sistemin yanlış ölçümler yaparak daha çabuk bitmesine sebep olduğu durumlarda yapılmalıdır. Şarj ömrünü tamamlamış bataryalarda bir işe yaramayacaktır.

 

Peki batarya kalibrasonu nasıl yapılır? İşte bu konu hakkında da ilerleyen yazılarımızda bahsedeceğiz.

Hakkında Mehmet Ç. Gürcan

Bilişim meraklısı bir öğretmen.

İlginizi Çekebilir

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır! – Android Rootlu Batarya Kalibrasyonu

Sitemizin en çok ziyaret edilen koularından bir tanesi Android Batarya Kalibrasyonu Konusu olmuş durumda. Bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir