Anasayfa / Android / VPN Nedir? Ne İçin Kullanılır? Tavsiye VPN Uygulamaları

VPN Nedir? Ne İçin Kullanılır? Tavsiye VPN Uygulamaları

Merhaba;

Bugün sizlere son yıllarda sıklıkla duyulan VPN kavramının ne olduğunu ve güven duyarak kullanabileceğiniz VPN uygulamalarından bahsedeceğim.

VPN, Virtual Private Network, yani Sanal Özel Ağ’ın kısaltılmasıdır.

Nedir bu sanal özel ağ ve ne işe yarar?

VPN bir çeşit tüneldir. Örneklemek gerekirse. Savaş esnasında karadan giden askerler rahatlıkla gözlemlenebilirken. Tünel kazarak düşmanın arkasına dolaşan yada aniden önüne çıkıveren askerler gözlemlenememektedir.

Bizde internette gezinirken VPN kullanırsak bizim bilgisayarımız bir başka bilgisayara bağlanacak ve o bağlandığımız bilgisayar aracılığıyla istediğimiz siteye girebileceğiz.

Özetle bizim bilgisayarımızın hangi siteye girdiği görülemeyecek. Sadece bir başka bilgisayara bağlanmış gibi görünecektir.

Peki bu bizim ne işimize yarayacak?

Bu sayede ülkemizde çokça yaşanan site yasaklamalarını aşmış olacağız. İnternet sağlayıcımız bizim hangi siteye girdiğimizi görmediği için bizim girişlerimizi yasaklayamayacak. Böylece o an için erişimin durdurulduğu veya yavaşlatıldığı Facebook, youtube, twitter, instagram vb. birçok siteye rahtlıkla girebileceğiz.

VPN hizmeti birçok site tarafından ücretsiz olarak sunulurken, bu işi ücret karşılığında yapan firmalarda mevcut. Seçim ve hangisine güveneceğiniz tabi ki size kalmış.

Ancak şunu hatırlatmada fayda var. VPN ile sörf yaparken kredi kartı bilgileri gibi kişisel bilgilerinizi paylaşmamaya özen gösterin. Unutmayın ki o anda siz başka bir bilgisayara bağlandınız ve o bilgisayar yaptığınız her şeyi kayıt altına alabilir.

Tabi ki burada da tanınmış firmaların hizmetlerini kullanmakta fayda var. Belki bazıları ufak ücretler de isteseler bu bizim güvenliğimiz için önemli olabilmekte.

 

Şimdi de program tavsiyemize gelelim.

Benim tavsiyem sizlere birçoğumuzun tarayıcı olarak da bildiği Opera firmasının ürünü olan Opera VPN olacak. Hem bilgisayar için hem de android telefonlarınız için operanın ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Özellikle android telefonlarda birçok VPN uygulaması reklamla dolmuş durumda olmasına rağmen Opera reklamsız bir şekilde ve yüksek hızıyla hizmet veriyor. Google playe girip opera vpn yazıp uygulamayı indirerek kullanmaya hemen başlayabilirsiniz.

NOT: Sitemiz bundan sonra yeni adresinde www.mctekno.com

Hakkında Mehmet Ç. Gürcan

Bilişim meraklısı bir öğretmen.

İlginizi Çekebilir

Android Microsoft Office Uygulamaları – Mobil Ofis Uygulamaları

Mobil Platformlar için bir çok ofis uygulaması bulunsa da play storede arama yaptığımızda karşımıza çıkan …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Wordpress Tema indir